Чому нам насправді потрібна похвала і чому хвалити за діло — не означає лестити чи маніпулювати
Ситуація така, що багатьом із нас у дитинстві казали: «Ти що, заради похвали це робиш?» Декого «мотивували» ще витонченіше: «Та в тебе все одно нічого не вийде», хоча це вже окрема сюжетна гілка для поціновувачів dark pedagogy.
Ці волшебні фрази мали сформувати внутрішню мотивацію, відповідальність і почуття власної цінності. Насправді ж вони пов’язували потребу у визнанні із соромом, а дію — з очікуванням знецінення. Особливо чутливими до цього могли бути діти з РДУГ/СДУГ, адже це нейророзвитковий стан, при якому часто спостерігаються особливості роботи систем уваги, виконавчих функцій, мотивації та обробки винагороди. Як всім відомо, в цих процесах важливу роль відіграють дофамінова й норадреналінова системи.
Але й дитині без РДУГ такі фрази не стають корисними лише тому, що її нейробіологія умовно типова. Хронічне знецінення, соромлення потреби у підтримці та висміювання прагнення до визнання можуть впливати на мотивацію, самооцінку, здатність починати нові справи й витримувати процес. Особливо це відчувається в дорослому віці, коли ми не маємо вибору робити чи ні, і оце «чи ні» і для рдужок, і для нейротипових перетворюється на битву з внутрішнім драконом, який жере дофамін, а з нами не ділиться.
Нейробіологія мотивації: Дофамін і РДУГ
Насправді похвала — це не тільки солодощі для его. Вона також може бути зовнішнім регулятором мотивації, особливо для людей з РДУГ/СДУГ. Їм справді часто важко робити щось просто «для себе» в абстрактному сенсі, зате те, що потрібне, помічене й прийняте значущим іншим, може робитися з набагато більшим залученням. І ось чому.
Дофамін загалом краще розуміти не як «гормон задоволення», а як систему мотивації, очікування, значущості й навчання через підкріплення. Він бере участь в тому, щоб мозок міг розпізнати: «це важливо», «це працює», «сюди варто знову вкласти енергію».
У теоріях reward prediction error, тобто помилки прогнозування винагороди, дофаміновий сигнал пов’язаний із різницею між очікуваною і реально отриманою винагородою. Саме через це мозок навчається на результаті: що варто повторювати, що має сенс, що принесло ефект.
У людей із порушенням дофамінової регуляції ця внутрішня система підкріплення може працювати нестабільно. Наприклад, при РДУГ/СДУГ або в деяких депресивних станах людині буває складніше самостійно відчути: «це має сенс, продовжуй». Завдання може бути об’єктивно важливим, але мозок не видає достатньо відчуття значущості, інтересу, завершеності або винагороди.
При РДУГ/СДУГ дослідження описують особливості дофамінової нейротрансмісії та змінену обробку підкріплення. Зокрема, може бути слабшою реакція вентрального стріатума (поговоримо про нього більш детально в окремому пості) на очікування або отримання винагороди. Тобто проблема не в тому, що людина «лінива», «зіпсована» чи «робить тільки заради похвали». Проблема в тому, що її мозку може бути складніше перетворити дію на відчуття результату.
Тому похвала працює як зовнішній дофаміновий протез, але в доброму сенсі. Не для того, щоб «розбалувати», а щоб дати нервовій системі той маркер, якого їй бракує: «я зробила», «це побачили», «це мало значення», «можна продовжувати». Така похвала перетворює зусилля на розпізнане досягнення. Вона допомагає мозку зв’язати три речі: зусилля, дію і результат.
Психологічний вимір: Похвала як соціальне визнання
Загалом ми не дуже схильні хвалити і не завжди вміємо прийняти похвалу. На початку своєї карʼєри я часто чула від керівників фразу: «Я критикую, якщо є помилки, а якщо все добре, я мовчу». І мене ця фраза просто виносила, бо як людина з РДУГ я навпомацки рухалась в темному лісі то медіа, то маркетингу, не маючи позитивних орієнтирів і не маючи енергії їх шукати. Зато пізніше була інша робота, де мене часто хвалили за конкретні дії, які призводили до результату, і це чудово впливало на самооцінку.
Похвала — це не розкіш і не лестощі. Це соціальне визнання, яке є винагородою для мозку. Система винагороди реагує не лише на їжу, гроші чи фізичне задоволення, а й на соціальну оцінку, схвалення, прийняття, відчуття «мене бачать». Тому похвала від значущого іншого може діяти сильніше, ніж абстрактне внутрішнє «я молодець», яке ще треба якось народити в голові, де дофамінова бухгалтерія знову загубила накладні.
Хоча, погодьтесь, — ну хто визнає, що він залежний від похвали або хоча б із задоволенням її приймає? Якщо визнає, то, скоріш за все, це людина молодшого віку, яку виховували батьки, які не хочуть передавати наступному поколінню власний дофаміновий та й просто щиро захоплені кожною рисочкою, яку намалює їх дитина, навіть якщо вона малює кетчупом по столу.
Міст між зусиллям та ідентичністю
Є ще один важливий психологічний шар. Похвала допомагає втримувати міст між зусиллям і ідентичністю. Людина з дофаміновою дисрегуляцією часто живе в досвіді: «я стараюся, але не доводжу до кінця», «я знову все прої*ала», «я лінивий», «зі мною точно щось не так». Похвала повертає причинність: «я не дефектна, я зробила конкретну дію, і вона мала ефект». Або не мала, але зусилля оцінені, а обʼєктивні обставини враховані.
Це вже не тільки нейробіологія, а й відновлення нарцисичної опори, почуття компетентності, суб’єктності й доброго внутрішнього об’єкта. Бо коли зовнішній світ достатньо разів говорить: «я бачу, як ти стараєшся», з часом у психіці може з’явитися внутрішній голос, який теж здатен це бачити. Навіть якщо його не було з дитинства. Це хороша новина для героїв жанру темної і напівтемної педагогіки.
Якою має бути правильна похвала
Але важлива не будь-яка похвала. Найкраще працює похвала конкретна, своєчасна, орієнтована на процес і неінфляційна.
- Не просто: «ти геніальна».
А: «після твоєї публікації виросли продажі». - Не просто: «ти найкраща».
А: «ти так чисто вимила раковину, аж блищить». - Не просто: «молодець».
А: «ти розрулив конфлікт і не втратив друга».
Така похвала не є маніпуляцією. Вона не повинна замінювати автономію. Але вона може бути тим зовнішнім сигналом значущості, завершеності й напрямку, якого людині бракує всередині.
Тому питання не в тому, чи не «заради похвали» людина щось робить. Питання в тому, чому ми так довго знецінювали один із найпростіших способів підтримати мотивацію.